JEZIORO JEZIORAK – propozycja wspaniałego wypoczynku.
Jezioro Jeziorak jest najdłuższym (27,45 km) naturalnym jeziorem w Polsce, największe (32,19 km2) na pojezierzu Iławskim i trzecie co do wielkości po Śniardwach i Mamrach. Jego linia brzegowa jest najdłuższa w rankingu a duża ilość zatok i zatoczek oraz połączenie ze szlakiem Kanału Elbląskiego prowadzącego do Zalewu Wiślanego sprawia iż jest to bardzo atrakcyjny akwen dla turystyki czarterowej.
Jezioro Jeziorak – od Iławy do Zalewa.
Akwen jest położony w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego otoczony licznymi jeziorami Pojezierza Iławskiego. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona i zróżnicowana z podziałem na dwie części Południową i Północną. Ta pierwsza część tego pięknego jeziora jest stosunkowo wąska a linia brzegowa raczej prosta otoczona polami uprawnymi, łąkami oraz kompleksami letniskowymi. Część północna począwszy od zatoki Widłągi stanowiące rezerwat orła bielika jest bogata w liczne zatoczki oraz przepięknymi wyspami i wysepkami o których można tu usłyszeć ciekawe legendy i opowiastki. Linia brzegowa w tej części to tereny lesiste bogate w plaże i odkryte brzegi wiosek kempingowych. Jeziorak gości na swojej powierzchni 3 219,4 ha aż 16 wysp w tym największa wyspa śródlądowa w Europie – Wielka Żuława gdzie znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu.
Wody Jezioraka poprzez liczne cieśniny i naturalne cieki wodne połączone są z licznymi jeziorami: Dałby, Iławskie,
Jeziorak Mały, Rucewo Małe, Rucewo Wielkie, Łabędź, Ewingi, Płaskie. Jeziorak oprócz licznych jezior i zatok otacza bardzo ciekawa przyroda. Nad brzegami można spotkać czaple, kormorany, żurawie a wody tego akweny są miejscem polowań orła bielika i rybołowa. W ostatnim czasie odkryto stanowiska lęgowe czapli białej, to rzadki widok świadczący o dobrych warunkach środowiskowych. W wodach Jezioraka żyją sandacze, sumy, szczupaki, węgorze, liny, karasie, karpie i okonie, które można zakupić w wioskach rybackich. Lokalnie coraz częściej spotykane są raki.
Jeziorak oprócz otaczającej bogatej przyrody jest idealnym miejscem dla poszukiwaczy przygód nie tylko tych wakacyjnych. To właśnie w tym miejscu został stworzony przez Zbigniewa Nienackiego bohater serii powieści „Pan Samochodzik i…”, który szukał zaginionych skarbów. To ciekawa atrakcja nie tylko dla dzieci i młodzieży.
Iława.
Na południowym krańcu Jezioraka, z Jeziorakiem Małym w samym centrum jest usytuowane miasto Iława. W najbliższej okolicy tego miasta znajdują się dwa parki krajobrazowe i kilka rezerwatów przyrody. Wraz z Jeziorakiem kilka małych jezior łączy się z Kanałem Elbląskim tworząc system żeglugi śródlądowej łącząc okoliczne akweny. Kanałem tym można dopłynąć z Iławy wprost do Morza Bałtyckiego. Iława dla turystów oferuje amfiteatr nad samą wodą, dużą galerię handlową „Jeziorak” z możliwością dopłynięcia niemalże pod same drzwi, oraz nowo wybudowany oddany do użytkowania w 2015 roku Port Iława. Kilka plaż, przystani, liczne mariny, bary oraz nawodna stacja paliw sprawia iż miasto Iława jest gościnna i czeka na turystów.
Szałkowo.
Wieś sołecka, zlokalizowana na prawym brzegu ok 3-4 km płynąc z Iławy na północną część Jezioraka. Duża przystań „Maribo”, visa vi ośrodek wczasowy Telewizji Polskiej, bary, tawerna, sklep, plaża. Mieszkańcy wsi Szałkowo utrzymywali się głównie z rybołówstwa oraz pracy w lesie. Wielu trudniło się rzemieślnictwem i rolnictwem. Płody swojej pracy były przez nich dostarczane na rynek pobliskiej Iławy.
Makowo.
Wioska letniskowa z ograniczonym dostępem do linii brzegowej z uwagi na usytuowanie na wysokim brzegu. Jednakże liczne bary i sklepy i punkty rozrywkowe w Makowie przyczyniły się do wybudowania pomostów z możliwością cumowania i korzystania z lokalnych dobrodziejstw. Plaże dla turystów urozmaicają, podobnie jak Szałkowo prawą część linii brzegowej Jezioraka. Dookoła sąsiadują lasy liściaste i iglaste, ciekawe skarpy i dzikie wejścia do wody utworzone przez żeglarzy.
Siemiany.
Duża wieś letniskowa zlokalizowana w połowie Jezioraka, doskonale znana wśród turystów od lat z baru „Szopa”, gdzie można doskonale zjeść i miło spędzić czas do późnego wieczora. Odwiedzając bar można trafić na liczne atrakcje takie jak koncerty piosenki szantowej czy pieczenie dzika. Linię brzegową urozmaica wiele pomostów, nowoczesna ekomarina czy bary. W lipcu co roku odbywa się tu „noc kabaretowa” z licznymi znanymi gośćmi. Zlokalizowane tu gospodarstwo rybackie zaprasza do zakupu świeżo złowionych ryb, które można przyrządzić indywidualnie we własnej kuchni. W 2015 roku gmina wybudowała dla turystów wieżę widokową, na którą można się udać i wykonać ciekawe zdjęcia panoramiczne Jezioraka wraz z okolicznymi wyspami. Wieża widokowa zlokalizowana jest nad samą wodą i plażą nad którą w sezonie wakacyjnym wydzielone jest kąpielisko. W Siemianach znajdziemy również liczne pomosty przy których możemy zacumować naszą jednostkę.
Matyty i Zalewo.
Płynąc na północ Jezioraka szukając jego końca po lewej stronie brzegu zlokalizowana jest wieś Matyty, linię brzegową w większości otaczają pola i zabudowania. Liczne pomosty przy których żeglarze zostawiają swoje jednostki w tygodniu i wracają po nie w weekendy ożywiając ruch wodny – to charakterystyczny widok dla tej okolicy. Płynąc do końca Jezioraka dopływamy do przykrytego trzcinami kanału Dobrzyckiego łączącego Jeziorak z Jeziorem Ewingi nad miejscowością Zalewo. To najstarszy Kanał na terenie Polski pochodzący z XIV wieku. Choć dość zarośnięty to nawet dla sporych jednostek do dziś żeglowny. Wpływając na płytkie wody Ewingów widoczna jest wieża zalewskiego kościoła oraz zalewska nowa ekomarina. W każdy czwartek można zrobić doskonałe zakupy na zalewskim rynku na którym to rolnicy i sadownicy sprzedają swoje wyroby.
Podsumowanie:
Nad Jeziorakiem wypoczywa wielu żeglarzy i turystów, nad ich bezpieczeństwem czuwa WOPR Iława które czeka na wszelkie zgłoszenia o niebezpieczeństwie, zagrożeniu życia lub zdrowia pod nr telefonu 984. Do dyspozycji jest również karetka wodna z lekarzem na pokładzie, w nagłych wypadkach wysyłane jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które w zeszłym roku na terenie Jeziora Jeziorak dla turystów interweniowało kilka razy. Coraz większa liczba turystów i czystość wód i okolicznych brzegów nigdy nie idzie w parze. Jednak gmina Iława zadbała i o to rozwiązanie. Codziennie z Portu w Iławie wypływa statek -jednostka asenizacyjna, która opróżnia zawartość toalet Toi-Toi zlokalizowanych na brzegach wysp. Zabiera również nieczystości stałe z koszy na śmieci, dzięki czemu wyspy na Jezioraku są coraz to bardziej czyste i zadbane. Rozstawione są również liczne pomosty pływające, gdzie codziennie kilkanaście jachtów znajdzie darmową cumę bez ograniczeń czasowych, zlokalizowanych głównie przy wyspach.
Serdecznie polecamy ten akwen – do zobaczenia na wodzie.