FAQ

W tym dziale znajdziecie Państwo odpowiedzi na ciekawe pytania, nurtujące przeważnie osoby chcące skorzystać z czarteru pierwszy raz. Serdecznie Polecamy.

Kolejność tematyczna jest przypadkowa.

 

W czasie załamania pogody jachty natychmiast kieruje się do najbliższego brzegu i wówczas cała załoga powinna ubrać kapoki ratunkowe.

Telefon alarmowy WOPR:

0 601 100 100

CO ZABRAĆ NA POKŁAD?

Pamiętaj, że nie jedziesz na zwykłe wakacje do hotelu, gdzie masz całą szafę do dyspozycji i możesz wziąć dowolną ilość rzeczy. Dlatego nie bierz za dużo i absolutnie nie pakuj się w plecak ze stelażem lub walizkę. Najlepiej w worek żeglarski, plecak lub torbę turystyczną, którą można bez problemu umieścić na jachcie.

Rzeczy niezbędne:

śpiwór

ubranie przeciwdeszczowe (sztormiak)

ciepły sweter lub polar

obuwie na miękkiej gumowej podeszwie x 2

dres

spodnie

ciepła bluza lub koszula flanelowa

czapka wełniana – wg potrzeb

ubrania na upały (podkoszulki, krótkie spodenki)

bandamka lub czapka przeciwsłoneczna

przybory toaletowe, krem z filtrem UV, ręczniki

okulary przeciwsłoneczne

latarka i komplet baterii

gitara jeśli na niej grasz

legitymacja szkolna dla dzieci

dowód tożsamości

Apteczka na pokładzie wyposażona jest w podstawowe środki opatrunkowe. Zabrać zatem należy leki oraz te lekarstwa, które regularnie zażywasz, pamiętając o tym aby mieć ich zapas na wszystkie dni rejsu.

 

CZYSTOŚĆ JACHTU.

UWAGA: Do mycia jachtu nie wolno używać detergentów mogących zanieczyścić wodę. Zatruwanie wody jest zabronione i podlega karze (Prawo Wodne)

Jachty czarterowe wyposażone są w tzw. szczotkę ryżową do szorowania pokładu oraz wiaderko na lince do jego spłukiwania. Do mycia jachtu nie_wolno używać detergentów (popularnej chemi gospodarczej), gdyż są one trujące dla środowiska (w szczególności ryb i ptactwa wodnego).

W porcie jachty powinny być myte czystą wodą pod ciśnieniem (tzw. myjki ciśnieniowe), także bez użycia środków chemicznych.

 

KTO MOŻE WYNAJĄĆ JACHT.

Osoba niepełnoletnia nie posiada pełnych zdolności do czynności prawnych, a więc nie może być stroną umowy czarterowej. Może natomiast samodzielnie (lub pod nadzorem) prowadzić jacht wynajęty przez osobę pełnoletnią, która weźmie na siebie odpowiedzialność za ewentualne straty materialne.

AWARIE.

Jeżeli coś się stanie ze sprzętem na szlaku – zawsze dzwonić do armatora. W żadnym wypadku nie naprawiać samodzielnie lub korzystać z usług przypadkowego serwisu.

JAKIE PALIWO.

Silniki 4-suwowe nie wymagają stosowania mieszanki. Stosuje się czystą benzynę bezołowiową dobrej jakości.

ŻEGLUGA NOCĄ.

niestety żegluga dozwolona jest tylko w porze dziennej pomimo wyposażenia jachtu w oświetlenie nawigacyjne pływać możemy maksymalnie godzinę po zachodzie słońca pod warunkiem, że jacht udaje się do przystani/brzegu.

 

JAK CUMOWAĆ?

Dużym jachtem najlepiej cumować rufą (tyłem) do keji (pomostu). Zalety takiego cumowania, to: łatwiejsze wchodzenie i wychodzenie z jachtu na ląd; czysty pokład oraz mniejsza możliwość zrobienia sobie krzywdy na śliskim pokładzie nocą przy wychodzeniu za potrzebą. Wadą jest mniejsza intymność (przechodzący pomostem zaglądają nam do kabiny).

Poszczególne fazy bezpiecznego cumowania rufą:

Przed wpłynięciem do portu należy przygotować sobie kotwicę na rufie (lub cumę jeżeli w porcie są boje) ale zamocowaną na dziobie. Koniecznie za wantami (za burtą), aby uniknąć póżniejszego przewlekania przez wanty po zacumowaniu. Obijacze wywiesić za burtami także przed wejściem do portu. Wpływamy do portu bezwzględnie na silniku. Z małą prędkością ale przy zachowaniu pełnej sterowności (konieczne wyczucie).

Do kei dochodzimy na wstecznym. Bardzo łatwo wówczas manewrować pomiędzy jachtami. Wkładamy (nie wyrzucamy) kotwicę do wody w odpowiednim miejscu lub przepływając rufą obok boi zaczepiamy do niej cumę na biegowo. Dzięki temu, że kotwica/cuma zamocowana jest na dziobie unikniemy późniejszego wypychania ciężkiego jachtu w celu wyrzucenia kotwicy lub zacumowania do boi.

Hamujemy jacht silnikiem – NIGDY nogą, bosakiem czy rękoma. Ważącego ponad dwie tony jachtu nie jesteśmy w stanie zatrzymać własnym ciałem.

Oddajemy cumę rufową, następnie idziemy na dziób z wcześniej zamocowaną do boi/kotwicy cumą dziobową w reku.

Naprężamy i knagujemy cumę dziobową.

Przy dopływaniu rufą do plaży – kotwice należy włożyć do wody jak najdalej od brzegu (w zależności od długości liny). Przy ewentualnej zmianie kierunku wiatru (drugiego dnia) na dopychający będziemy mogli wyciągnąć się na kotwicy na tyle daleko, aby odpalić silnik bez obawy o śrubę.

 

TOALETA CHEMICZNA.

Na mazurskich jachtach najczęściej spotyka się składane z dwóch części toalety turystyczne.

Górną część stanowi deska sedesowa zintegrowana ze zbiornikiem wody przeznaczonej do spłukiwania. Spłukiwanie odbywa się przy użyciu pompki (zazwyczaj ręcznej) – na naszym jachcie jest elektryczna.

Dolną część toalety stanowi zbiornik na fekalia wyposażony we wskaźnik napełnienia oraz zawór zapobiegający przypadkowemu rozlaniu się zawartości.

Do poprawnego działania takich toalet przeznaczone są odpowiednie środki chemiczne.

Pierwszy (niezbędny) – przeznaczony do zbiornika na fekalia – rozpuszcza zgromadzone w zbiorniku nieczystości. Ilość płynu w stosunku do ilości wody uzupełniającej zależy od stężenia płynu i jest wyszczególniona na butelce. Zaleca się stosowanie tylko i wyłącznie płynu oryginalnego. Podróbki najczęściej nie rozpuszczają właściwie zawartości zbiornika i jego opróżnienie może być utrudnione, a na pewno niezbyt przyjemne. My dajemy naszym klientom oryginalne saszetki TETHFORD.

Drugi stosuje się do zbiornika wody (użycie wskazane). Jego zadaniem jest eliminowanie zapachów i ułatwienie utrzymania miski klozetowej w czystości. Jest to zwykle detergent z dodatkiem środków zapachowych.

Trzecim ważnym elementem jest specjalny papier toaletowy łatworozpuszczalny w płynie używanym w zbiorniku dolnym (nie zatyka odpływu przy wypróżnianiu toalety). Papier dedykowany do toalet chemicznych jest stosunkowo drogi, dlatego prosimy o używanie go tylko w przypadku korzystania z toalety na pokładzie, jest dość mocny i nie wymaga używania dużej ilości.

Toaleta chemiczna ze względu na ograniczoną pojemność zbiornika i konieczność jego mało przyjemnego opróżniania powinna służyć jedynie w nagłej potrzebie. Zaleca się korzystać z sanitariatów na brzegu, przed wypłynięciem, aby ograniczyć konieczność korzystania z toalety chemicznej do minimum. Nawet raz użyta toaleta chemiczna powinna być opróżniona po max 3 dniach.

 

ZMYWANIE NACZYŃ.

Jachtowy zlewozmywak jest nim tylko z nazwy. Służy głownie do płukania szlkanek itp. Naczynia mocno zabrudzone powinno sie myć w porcie w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Jeżeli cumujemy ‚na dziko’ – naczynia myjemy na brzegu w możliwie największej odległości od jeziora (nigdy w jeziorze). Detergent zawarty w płynie do mycia naczyń oraz tłuszcz jest bardzo szkodliwy dla środowiska.

Dawniej myło się naczynia piaskiem bezpośrednio w jeziorze, jednak wówczas jachtów było kilkaset na całych Mazurach – obecnie są ich tysiące.

 

WIEDZY NIGDY NIE ZA DUŻO CZYLI PORADY

Nie pozwólmy, aby ktokolwiek z załogi skakał na brzeg z liną w ręku – ryzyko wypadku jest naprawdę bardzo duże. Jeżeli nie da rady zarzucić liny na poler jak lasso, trzeba poczekać, aż będzie można zejść na ląd. Przy rzucaniu liny staramy się nie rzucać do wody – ryzyko wkręcania w śrubę jest dość duże.

Nie pozwalamy załodze na używanie rąk lub nóg zamiast odbijaczy. Łatwo o wypadek.

Kiedy cumujemy burtą do innej łodzi, przypomnijmy załodze że: przechodzimy na brzeg tylko przez dziób innej łodzi a nie przez kokpit. Nie zaglądamy przez okna i luki. Zachowujemy się cicho, szczególnie w nocy. Oczekujemy że inni również tak będą postępować, jeżeli my będziemy chcieli wcześniej pójść spać.

Jeżeli dwie jednostki zbliżają się do siebie przeciwnym kursem, w taki sposób, że powoduje to ryzyko zderzenia, każda z nich powinna zmienić kurs w prawo tak, aby mogła przejść z lewej burty drugiej jednostki

Jeżeli dwie jednostki o napędzi mechanicznym przecinają swoje kursy w taki sposób, że występuje ryzyko zderzenia, wtedy jednostka, która ma drugą jednostkę ze swojej prawej burty, powinna ustąpić pierwszeństwa i jeżeli to możliwe uniknąć przechodzenia przed dziobem drugiej jednostki

jednostka wyprzedzająca zawsze musi ustąpić pierwszeństwa jednostce wyprzedzanej, jednakże ta nie może utrudniać tego manewru.

Łódż motorowa ustępuje drogi jachtom żaglowym, więc starajmy się zachowywać odpowiednią odległość.

W wąskich kanałach i na torach wodnych: trzymajmy się prawej strony szlaku (brzegu), nie rzucamy kotwicy.

Jacht płynący w górę rzeki ustępuje płynącemu w dół rzeki.

Jacht wchodzący do portu ustępuje ustępuje wychodzącemu z portu.

Nie przeszkadzaj w regatach, łodzie regatowe zwykle są oznaczone.

Uważaj na sieci rybackie oraz wędki, jak będziesz szanował wędkarzy tak będą szanowlai Ciebie. Sieci rybaków są prawnie chronione.

Jeśli inny jacht potrzebuje pomocy – udziel jej bez wachania.

Ziemia jest jedna, więc pamiętaj zawsze na jachcie miej worek na śmieci, opróżniaj go w miejscach wyznaczonych a biwak zostawiaj czysty.

Wodę po myciu naczyń (bez fosforanów) wylewaj na lądzie 50 m od brzegu, także nie zanieczyszczaj wody benzyną.

Gdy dobijasz do brzegu nie niszcz roślinności, trzcinowisk, które są naturalnym filtrem ścieków z lądu i domem ryb i ptactwa wodnego i innych zwierząt, podobnie jakdrzewa i krzewy. Nie niszcz roślinności chronionych, bo następne pokolenie ich nie zobaczy.

Pamiętaj, że ogień jest przyczyną pożarów, rozpalaj ognisko tylko w miejscach wyznaczonych a po wygaśnięciu zalej je wodą i zasyp piaskiem.

Unikaj krzyków, głośnej muzyki i hałasów. Zakłócasz spokój przyrody i jej mieszkańców, wypoczynek innych oraz nie usłyszysz wołania o pomoc.

Zderzenia mają miejsca wtedy, gdy któraś jednostka nie do końca rozumie co robi druga, dlatego należy wykonywać zrozumiałe manewry zmiany kursu, żeby nasze zamiary były jasne.

Ograniczone zaufanie, mimo że masz prawo drogi – pozwoli na uniknięcie kolizji. Służba „na oku” jest przejawem rozsądku i ostrożności.

Ważne: dzieci na pokładzie powinny nosić kamizelki ratunkowe odpowiedniego rozmiaru i dobrane do ich wagi – i nie mogą to być kamizelki napełniane gazem.

Są trzy główne przyczyny zagrożenia pożarowego na jachcie: paliwo w komorze silnikowej, zapalenie się tłuszczu lub innych produktów na kuchence na łodzi z kambuzem, zwarcie instalacji elektrycznej. Nigdy nie powino się  gasić  tłuszczu wodą , najlepszy jest do tego koc gaśniczy. Zawsze przed rejsem zapoznaj się gdzie zlokalizowane są środki gaśnicze.

W trakcie płynięcia naszej jednostki sternik zawsze powinien wiedzieć gzie znajduje się każdy z członków załogi i co robi.

 

C.D.N.