kurs na Zalew Wiślany

Zalew Wiślany to doskonały akwen do uprawiani turystyki wodnej. Są to już wody morskie. Nad Zalewem Wiślanym funkcjonują liczne porty i przystanie. W części rosyjskiej do największych należą Kaliningrad, Bałtijsk, Swietłyj i Primorsk. W części polskiej jest 10 portów i 5 przystani, w tym: Port morski w Elblągu oraz porty i przystanie w Piaskach, Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, Suchaczu, Tolkmicku, Fromborku, Nowej Pasłęce i kilka w innych miejscowościach. Morskie przejścia graniczne znajdują się w Elblągu i Fromborku.

ZALEW WIŚLANY

Zalew Wiślany to doskonały akwen dla początkujących wilków morskich. Są to bowiem wewnętrzne wody morskie od południa osłonięte Wysoczyzną Elbląską, a od północy Mierzeją Wiślaną. W ostatnich latach rejon ten przeżywa renesans. Budowy i modernizacje portów oraz zmiana przepisów żeglownych sprawiły, że coraz więcej wodniaków wybiera ten akwen jako miejsce swojego wypoczynku.  Powierzchnia Zalewu po stronie polskiej wynosi 382 km2. Obrazowo jest to powierzchnia 2,5 jezior Śniadrwy. Atutem tego akwenu jest również duże zróżnicowanie charakterów poszczególnych portów.

FROMBORK

To urocze miasteczko jest uznawane za klejnot Warmii. Jego największy skarb stanowi zespół katedralny na wzgórzu złożony z katedry i obwarowań katedralnych, otoczony budynkami dawnych kanonii. To w tym miejscu Mikołaj Kopernik prowadził obserwacje astronomiczne i pisał swoje rewolucyjne dzieło De revolutionibus. Dziś trumnę z jego szczątkami zobaczyć można w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja. Jego sylwetce i pracy poświęcone jest muzeum, które mieści się również na Wzgórzu Katedralnym. Warto również odwiedzić planetarium, w którym emitowane są seanse przybliżające różne zagadnienia astronomii. Na koniec warto wejść na Wieżę Radziejowskiego z której rozpościera się przepiękny widok na Frombork, Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną. We Fromborku znajdują się bary i restauracje, poczta, sklep sieci Biedronka, ciekawy plac zabaw dla dzieci. Sam port dopiero czeka na modernizację, ale mimo to, warto zatrzymać się w nim na dłużej.

SUCHACZ

Suchacz jest największym portem Zatoki Elbląskiej. Osłona Wyspy Nowakowskiej sprawia, że wiatr i fala są tu zawsze mniejsze    niż na otwartych wodach Zalewu. Od kilku już lat rozwija się przystań jachtowa, prowadzona przez Stowarzyszenie Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym. Tu wreszcie możemy zawrócić, jeżeli wypływając na Zalew Wiślany uznamy, że warunki pogodowe nie pozwalają. W porcie znajdują się toalety, prysznice, miejsce ogniskowe. Jednak do samej miejscowości czeka nas krótki spacer.

W samej miejscowości znajduje się sklep spożywczy, restauracja, kościół oraz plaża przystosowana do wypoczynku turystów (bary, koncerty, atrakcje dla dzieci).

KĄTY RYBACKIE

Kąty Rybackie to niewielka miejscowość słynąca ze znenej w Polsce ostoi kormoranów uznana w 1957 roku z rezerwat faunistyczny. Ptaki te zakładają swoje gniazda na wierzchołkach drzew. Jest ich tutaj ponad 700.

Port został zmodernizowany w 2014 roku i składa się z basenu zachodniego (żeglarsko-pasażerski), w którym zlokalizowana jest przystań jachtowa wraz zapleczem sanitarnym i wschodniego prostopadłego do Zalewu Wiślanego. Na terenie przystani znajdują się toalety, prysznice, kuchnia, prąd (na nadbrzeżach), ujęcia wody, odbiór ścieków.

Na terenie przyległym do portu znajduje się Muzeum Zalewu Wiślanego, a niecałe 6 km od portu mieści się muzeum – nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof. Był to pierwszy i najdłużej istniejącym obóz tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego. Łącznie funkcjonował przez 1007 dni.

PIASKI

Piaski to najbliżej położona miejscowość od Rosji bo zaledwie 4 kilometry dzielą je od granicy. Z racji tego, że jest na końcu polskiej strefy Mierzei Wiślanej można tutaj wypocząć z dala od zgiełku i hałasu rozrywek dla turystów. Znajduje się tutaj zachowany do dziś cmentarz mennonicki z XVIII wieku.

KRYNICA MORSKA

Krynica Morska to znana miejscowość turystyczna położona na Mierzei Wiślanej pomiędzy Morzem Bałtyckim otoczonym Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Po stronie Zalewu Wiślanego znajduje się molo, przystań rybacka i jachtowa. Port jachtowy został zmodernizowany w ramach projektu „Pętla Żuławska” a basen  portowy został wyposażony w przyłącza energetyczne i wodę na kejach. Głębokość basenu wynosi 1,5m.

W Krynicy Morskiej warto udać się na latarnię morską o wysokości 27metrów czy na „Wielbłądzi Garb” jest to najwyższa stała wydma o wysokości 49,5 m n.p.m. Zaledwie 20km od Krynicy Morskiej w Sztutowie znajduje się Muzeum Stutthof na terenie którego podczas II Wojny Światowej powstał  pierwszy obóz koncentracyjny. Na wycieczkę tą można się wybrać Żuławską Koleją Dojazdową, która jest niewątpliwie wspaniałą atrakcją i niepowtarzalną okazją do podróży koleją wąskotorową.

TOLKMICKO

Tolkmicko jest największym portem na Zalewie Wiślanym. W 2012 roku zakończono przebudowę i modernizację portu. Wyremontowano nabrzeża i wybudowano Przystań Żeglarską. Tolkmicko ma coś wyjątkowego- to Święty Kamień, który był miejscem dawnych obrzędów pogańskich Prusów. Kamień ma obwód około 14 metrów, i leży kilkadziesiąt metrów od brzegu, 4 kilometry na wschód od portu. W Tolkmicku można uzupełnić nasze kanistry w  paliwo. Do stacji benzynowej jest naprawdę blisko – zaledwie około 200 metrów. W porcie znajdują się sanitariaty, prysznice i aneks kuchenny. W pobliżu portu, na plaży znajduje się restauracja „Tawerna”, w której można zjeść smaczną rybę.

NOWA PASŁĘKA

Przystań żeglarska w Nowej Pasłęce została oddana do użytku w lecie 2012 roku. Zlokalizowana jest na wschodnim brzegu rzeki, pomiędzy przystanią Dom Rybaka a mostem zwodzonym. Żeglarze około stu metrów oświetlonego, umocnionego nabrzeża. Nabrzeże wyposażone jest  w  odbojnice, y-bomy i urządzenia cumownicze. Wzdłuż nabrzeża z y-bomami rozmieszczone są skrzynki do poboru prądu. Zaplecze dla żeglarzy to toalety.Kąpiel możliwa jest w sąsiadującej przystani Dom Rybaka, w której znajduje się również hotel i restauracja podające kuchnię domową.