kurs na Prusy Zakonne

Rejs jachtem to doskonała sposobność na poznanie historii dawnych Prus Zakonnych. Płynąc z Elbląga kanałem Jagiellońskim, potem Nogatem, a na końcu Wisłą, możemy odnaleźć i poznać historię krzyżackich warowni w Elblągu, Malborku, Gniewie i Kwidzynie.

 

Elbląg

Jachtem można zatrzymać się w centrum starego miasta. Jego zabudowa podczas II wojny światowej została prawie doszczętnie zniszczona podczas wyzwolenia miasta. Po wojnie pozostałości zabudowy zostały rozebrane, a cegły z rozbiórki zostały przeznaczone do odbudowy starówki warszawskiej. Od lat 80-tych XX wieku trwa odbudowa starego miasta. Dziś zachwyca ona swoją oryginalnością.

Z czasów zakonnych podziwiać można katedrę św. Mikołaja z wieżą widokową, bramę targową (informacja turystyczna z punktem widokowym), kościół NMP (obecnie Galeria El), ścieżkę kościelną, kościół św. Ducha  (obecne biblioteka) oraz zespół dawnego zamku (sam zamek nie zachował się do dzisiejszych czasów) i podzamcza, gdzie obecnie mieści się muzeum. Główną część jego zbiorów stanowią eksponaty z Elbląga, Żuław, Pomorza i krajów północnoeuropejskich. Można tu m.in. wejść do chaty wikingów, zobaczyć replikę łodzi św. Wojciecha z X wieku.

 

Na nocleg zacumować można w kliku przystaniach: pole namiotowe (300 m od starego miasta), przystań Fala (przy starym mieście), Harcerski Ośrodek Wodny „Bryza” i przystań „Wodnik” na północnym krańcu miasta przed rozwidleniem rzeki Elbląg i kanału Jagiellońskiego.

 

Malbork

Malborski zamek jest jedną z najpiękniejszych i największych warowni krzyżackich, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zamek został zbudowany w latach 1274-1457. Był jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy. W latach 1309-1457 był stolicą Państwa Krzyżackiego. W latach 1457-1772 z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy.

W samym Malborku można udać do dinoparku lub do parku linowego. Są tutaj sklepy, stacje paliwowe, Mc Donald oraz wiele restauracji.

Przystań w Malborku  znajduje się 200 metrów za mostem kolejowym płynąc w górę rzeki.

 

Gniew

Kolejną warownią na szlaku krzyżackich warowni jest Gniew. Przy odpowiednim stanie wody wpłynąć można starym korytem Wisły aż do podnóży zabytkowego miasta. Stąd zostaje już tylko kilkaset metrów do zamku, który tętni życiem dawnych czasów. W sezonie letnim odbywają się tu różne warsztaty i inscenizacje.

Odwiedzając Gniew warto przejść się na spacer uliczkami podziwiając urokliwe kamieniczki, arkady, XIV-wieczny kościół św. Mikołaja z kryptami Radziwiłów.

W miasteczku znajdują się sklepy, restauracja oraz stacja paliw.

 

Kwidzyn

Płynąc Wisłą dalej na południe dopływamy do przystani w miejscowości Korzeniewo. Idąc drogą 3 km na wchód dotrzeć można do Kwidzyna. W tym miejscu już w XI wieku istniało pomezańskie grodzisko, które zostało zniszczone podczas walk. W 1233 r. na miejscu dawnej osady zakon krzyżacki założył gród, który na przestrzeni lat był jeszcze kilka razy niszczony i odbudowywany. Po wojnie trzynastoletniej pozostał przy Prusach jako polskie lenno. Najważniejszym zabytkiem Kwidzyna jest zespół zamkowo-katedralny, w skład którego wchodzi zamek kapituły pomezańskiej wzorowany na zamkach krzyżackich. Jego budowę rozpoczęto w 1322 r. a ukończono w drugiej połowie XIV w. Drugą część zespołu zamkowego stanowi katedra św. Jana Ewangelisty z z XII i XIV wieku. W jej wnętrzu mieści się cela przykościelna, w której ostatni rok życia spędziła błogosławiona Dorota z Mątów.

Najważniejszym zabytkiem Kwidzyna jest zespół zamkowo-katedralny, w skład którego wchodzi zamek kapituły pomezańskiej wzorowany na zamkach krzyżackich. Jego budowę rozpoczęto w 1322 r. a ukończono w drugiej połowie XIV w. Drugą część zespołu zamkowego stanowi katedra św. Jana Ewangelisty z z XII i XIV wieku. W jej wnętrzu mieści się cela przykościelna, w której ostatni rok życia spędziła błogosławiona Dorota z Mątów.

 

Kontynując rjes w kierunku południowym Wisły możemy dopłynąć do miasta Mikołaja Kopernika – do Torunia.